
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 2.2 µF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 2.0066 mm |
| Width | 1.2446 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Height | 1.45 mm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Thickness | 1.45 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Schedule B | 8532240020 |
Stock: 98303
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18124
Ext.Price$0.18124
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18124 | $0.18124 |
| 10 | $0.07694 | $0.76940 |
| 50 | $0.07245 | $3.62250 |
| 100 | $0.06822 | $6.82200 |
| 500 | $0.05318 | $26.59000 |
| 1000 | $0.04881 | $48.81000 |
| 3000 | $0.04257 | $127.71000 |
| 5000 | $0.03933 | $196.65000 |
| 10000 | $0.03634 | $363.40000 |
